آخرین مقالات
پیشنهادهایی برای شما

مقایسه باتری 5 کیلووات ماست با باتری گرووات

واتس اپ
تلگرام

مقایسه باتری 5 کیلووات MUST با باتری Growatt؛ کدام باتری برای سیستم خورشیدی مناسب‌تر است؟⚡

اگر برای سیستم خورشیدی، برق اضطراری یا ذخیره انرژی خانه به دنبال یک باتری 5 کیلووات هستید، احتمالاً نام برندهای MUST و Growatt را زیاد شنیده‌اید. هر دو برند باتری‌های لیتیومی برای سیستم‌های ذخیره انرژی تولید می‌کنند؛ بااین‌حال، مشخصات فنی، ظرفیت قابل استفاده، توان خروجی، درجه حفاظت و همچنین سازگاری با اینورتر می‌تواند در مدل‌های مختلف متفاوت باشد.

در این مقاله از الفا پاور، باتری 5 کیلووات MUST را با یکی از مدل‌های رایج Growatt، یعنی Growatt HOPE 5.0L-B1، مقایسه می‌کنیم. بنابراین، اگر قصد خرید باتری خورشیدی دارید، این مقایسه به شما کمک می‌کند تا به‌جای توجه صرف به ظرفیت اسمی، موارد مهم‌تری مانند ظرفیت قابل استفاده، جریان شارژ و دشارژ، طول عمر و سازگاری با اینورتر را نیز بررسی کنید.

نکته مهم: عبارت «باتری 5 کیلووات» در بازار معمولاً برای باتری‌هایی با ظرفیت حدود 5 کیلووات‌ساعت استفاده می‌شود. از نظر فنی، برای باتری بهتر است از عبارت «5 کیلووات‌ساعت (kWh)» استفاده کنیم؛ زیرا کیلووات واحد توان و کیلووات‌ساعت واحد انرژی ذخیره‌شده است.

مقایسه سریع باتری 5 کیلووات MUST و Growatt📅

در جدول زیر، مشخصات دو مدل را به‌صورت خلاصه مشاهده می‌کنید:

مشخصات MUST LP16-48100 Growatt HOPE 5.0L-B1
تکنولوژی LiFePO4 LiFePO4
ولتاژ نامی 51.2 ولت 51.2 ولت
ظرفیت اسمی 5.12 kWh 5.12 kWh
ظرفیت قابل استفاده وابسته به تنظیمات و DoD حدود 5 kWh
جریان دشارژ تا 100 آمپر تا 100 آمپر
جریان شارژ تا حدود 100 آمپر تا 100 آمپر
طول عمر اعلام‌شده حدود 6000 تا 8000 سیکل، بسته به مدل و شرایط بیش از 6000 سیکل
ارتباطات CAN، RS485 و در برخی مدل‌ها RS232 CAN و RS485
وزن تقریبی حدود 45 کیلوگرم حدود 43 کیلوگرم
حفاظت بسته به مدل؛ در LP16-48100 حدود IP21 IP20
قابلیت توسعه دارد دارد

مشخصات MUST بر اساس مدل دقیق اهمیت زیادی دارد؛ برای مثال، سری‌های جدیدتر MUST LP3000 مشخصاتی مانند ظرفیت 5.12 کیلووات‌ساعت، توان خروجی تا 5 کیلووات، حفاظت IP65 و بیش از 7000 سیکل را اعلام می‌کنند. بنابراین هنگام خرید باید کد دقیق مدل باتری MUST را بررسی کرد و صرفاً به نام «MUST 5 کیلووات» اکتفا نکرد.

از طرف دیگر، Growatt HOPE 5.0L-B1 دارای ظرفیت نامی 5.12 کیلووات‌ساعت، ظرفیت قابل استفاده 5 کیلووات‌ساعت، عمق دشارژ تا 98 درصد، جریان شارژ و دشارژ حداکثر 100 آمپر و طول عمر بیش از 6000 سیکل است.

باتری 5 کیلووات MUST چیست؟

باتری‌های لیتیومی MUST در مدل‌ها و سری‌های مختلف تولید می‌شوند. یکی از مدل‌هایی که در بازار ایران با عنوان باتری 5 کیلووات MUST شناخته می‌شود، مدل LP16–48100 است.

این مدل از باتری LiFePO4 یا لیتیوم آهن فسفات استفاده می‌کند و ولتاژ نامی آن 51.2 ولت است. ظرفیت 100 آمپرساعت نیز در کنار این ولتاژ، ظرفیت اسمی حدود 5.12 کیلووات‌ساعت ایجاد می‌کند.

از طرفی، MUST در سری‌های جدیدتر LP3000 نیز باتری 51.2 ولت و 100 آمپرساعت با ظرفیت 5.12 کیلووات‌ساعت ارائه کرده است. در این سری، شرکت سازنده ظرفیت توسعه، BMS هوشمند و ارتباط با اینورتر را نیز در نظر گرفته است.

بنابراین، اگر هنگام خرید با عبارت «باتری 5 کیلووات MUST» مواجه شدید، حتماً مدل، ولتاژ، ظرفیت، جریان خروجی و درجه حفاظت را از فروشنده بپرسید.

باتری 5 کیلووات Growatt چیست؟

Growatt نیز چند خانواده باتری در محدوده 5 کیلووات‌ساعت دارد. یکی از مدل‌های شناخته‌شده، HOPE 5.0L–B1 است.

این باتری از فناوری LiFePO4 استفاده می‌کند و ظرفیت نامی آن 5.12 کیلووات‌ساعت است. ظرفیت قابل استفاده آن نیز حدود 5 کیلووات‌ساعت اعلام شده است. علاوه بر این، باتری دارای ولتاژ نامی 51.2 ولت و حداکثر جریان شارژ و دشارژ 100 آمپر است.

Growatt برای این مدل، امکان اتصال موازی تا 48 باتری را نیز اعلام کرده است. در نتیجه، در پروژه‌هایی که افزایش ظرفیت ذخیره انرژی در آینده اهمیت دارد، قابلیت توسعه یکی از مواردی است که باید بررسی شود.

البته Growatt مدل‌های دیگری مانند APX 5.0P و AXE 5.0L نیز دارد که مشخصات آنها با HOPE متفاوت است. برای مثال، APX 5.0P یک باتری 5 کیلووات‌ساعتی با ساختار ولتاژ بالا است و حداکثر توان خروجی آن 2.5 کیلووات اعلام شده است.

بنابراین، مقایسه «MUST با Growatt» بدون مشخص کردن مدل دقیق، می‌تواند نتیجه اشتباهی ایجاد کند.

تفاوت باتری MUST و Growatt در چیست؟

1. ظرفیت باتری

از نظر ظرفیت اسمی، مدل‌های مورد بررسی بسیار به یکدیگر نزدیک هستند.

باتری MUST موردنظر حدود 5.12 کیلووات‌ساعت ظرفیت دارد. باتری Growatt HOPE 5.0L-B1 نیز ظرفیت اسمی 5.12 کیلووات‌ساعت دارد.

بنابراین، فقط با نگاه کردن به ظرفیت اسمی نمی‌توان گفت کدام باتری برای یک پروژه مناسب‌تر است.

در واقع، ظرفیت قابل استفاده اهمیت زیادی دارد. برای مثال، اگر باتری 5.12 کیلووات‌ساعتی داشته باشید اما سیستم اجازه استفاده از تمام انرژی را ندهد، انرژی واقعی قابل دریافت کمتر از ظرفیت اسمی خواهد بود.

2. تکنولوژی LiFePO4

هر دو گزینه از فناوری LiFePO4 استفاده می‌کنند.

این فناوری به دلیل پایداری مناسب، طول عمر بالا و کاربرد گسترده در سیستم‌های ذخیره انرژی، یکی از گزینه‌های رایج برای باتری‌های خورشیدی محسوب می‌شود.

بنابراین، در این بخش تفاوت اصلی بین MUST و Growatt نیست؛ بلکه باید به کیفیت سلول، BMS، شرایط گارانتی، سیستم مدیریت باتری و نحوه نصب توجه کرد.

3. طول عمر و تعداد سیکل

طول عمر باتری فقط با یک عدد مشخص نمی‌شود. تعداد سیکل به عواملی مانند عمق دشارژ، دمای کار، جریان شارژ و دشارژ و شرایط استفاده بستگی دارد.

برای برخی مدل‌های MUST، عدد حدود 6000 سیکل و در سری جدید LP3000 بیش از 7000 سیکل در شرایط اعلام‌شده توسط سازنده ذکر شده است.

Growatt نیز برای HOPE 5.0L-B1 طول عمر بیش از 6000 سیکل را در شرایط مشخص اعلام کرده است.

در نتیجه، هنگام مقایسه عمر باتری باید شرایطی که عدد سیکل در آن اعلام شده است را نیز بررسی کنید.

4. جریان شارژ و دشارژ

جریان شارژ و دشارژ مشخص می‌کند باتری با چه سرعتی می‌تواند انرژی دریافت یا تحویل دهد.

برای نمونه، Growatt HOPE 5.0L-B1 حداکثر جریان شارژ و دشارژ 100 آمپر دارد.

در مدل‌های مختلف MUST نیز جریان می‌تواند متفاوت باشد. برای LP16-48100، منابع فروش مشخصات حداکثر جریان 100 آمپر را اعلام کرده‌اند.

بنابراین، اگر قرار است بارهای نسبتاً سنگین را از باتری تغذیه کنید، تنها ظرفیت 5.12 کیلووات‌ساعت را بررسی نکنید؛ بلکه توان خروجی و جریان مجاز باتری را نیز با مشخصات اینورتر مقایسه کنید.

مثال عملی؛ باتری 5 کیلووات برای یک خانه چقدر برق می‌دهد؟

فرض کنید یک خانه این وسایل را دارد:

  • یخچال: حدود 150 وات به‌صورت میانگین
  • چند چراغ LED: حدود 100 وات
  • مودم و تجهیزات شبکه: حدود 30 وات
  • تلویزیون: حدود 100 وات
  • لپ‌تاپ و وسایل کوچک: حدود 120 وات

اگر مصرف میانگین را حدود 500 وات در نظر بگیریم، باتری 5 کیلووات‌ساعتی از نظر تئوری می‌تواند:

5000 ÷ 500 = حدود 10 ساعت

انرژی موردنیاز این بارها را تأمین کند.

اما در عمل، این عدد دقیقاً 10 ساعت نخواهد بود؛ زیرا راندمان اینورتر، محدودیت عمق دشارژ، تغییر مصرف وسایل و شرایط باتری روی زمان پشتیبانی تأثیر می‌گذارند.

برای مثال، اگر انرژی قابل استفاده را حدود 4.6 کیلووات‌ساعت در نظر بگیریم و راندمان مسیر باتری تا مصرف‌کننده را حدود 90 درصد فرض کنیم:

4.6 × 0.9 = 4.14 کیلووات‌ساعت

در این شرایط:

4.14 ÷ 0.5 = حدود 8.3 ساعت

بنابراین، برای یک بار مصرف متوسط 500 وات، می‌توان انتظار داشت که باتری در یک سناریوی واقعی چندین ساعت برق موردنیاز تجهیزات ضروری را تأمین کند.

توجه: این محاسبه یک مثال آموزشی است و زمان واقعی کارکرد به مدل باتری، اینورتر، دمای محیط، میزان شارژ باتری و نوع مصرف‌کننده بستگی دارد.

آیا باتری MUST با اینورتر Growatt سازگار است؟

این سؤال یکی از مهم‌ترین نکات هنگام خرید باتری است.

سازگاری باتری و اینورتر فقط به یکسان بودن ولتاژ اسمی محدود نمی‌شود. سیستم مدیریت باتری یا BMS باید بتواند با اینورتر ارتباط برقرار کند و پروتکل ارتباطی مناسب داشته باشد.

برای مثال، باتری‌های MUST از ارتباطاتی مانند CAN و RS485 در مدل‌های مختلف پشتیبانی می‌کنند.

Growatt نیز برای HOPE 5.0L-B1 ارتباط CAN و RS485 را اعلام کرده است.

بااین‌حال، وجود CAN یا RS485 به‌تنهایی به معنی سازگاری قطعی نیست. قبل از خرید باید لیست باتری‌های سازگار اینورتر و پروتکل ارتباطی مدل دقیق بررسی شود.

به همین دلیل، اگر قصد دارید باتری MUST را به اینورتر Growatt یا برعکس متصل کنید، حتماً قبل از خرید از فروشنده یا نصاب متخصص تأیید سازگاری دریافت کنید.

باتری MUST بهتر است یا ؟

پاسخ این سؤال به نیاز پروژه بستگی دارد.

اگر هدف شما یک سیستم ذخیره انرژی حدود 5 کیلووات‌ساعت است، باید موارد زیر را در کنار هم بررسی کنید:

ظرفیت واقعی قابل استفاده

  • توان خروجی باتری
  • جریان شارژ و دشارژ
  • سازگاری با اینورتر
  • تعداد سیکل
  • درجه حفاظت
  • شرایط گارانتی
  • امکان توسعه ظرفیت
  • خدمات پس از فروش
  • قیمت نهایی سیستم

 

بنابراین، صرفاً ارزان‌تر بودن یا داشتن ظرفیت 5.12 کیلووات‌ساعت نباید معیار اصلی انتخاب باشد.

برای مثال، ممکن است یک باتری برای یک اینورتر خاص سازگاری بهتری داشته باشد و در نتیجه نصب و راه‌اندازی ساده‌تری ایجاد کند. از طرف دیگر، در پروژه دیگری ممکن است قیمت، درجه حفاظت یا قابلیت توسعه اهمیت بیشتری داشته باشد.

باتری MUST یا Growatt؛ برای چه کسانی مناسب است؟

می‌تواند برای افرادی مناسب باشد که به دنبال یک باتری لیتیومی 51.2 ولت برای سیستم خورشیدی، برق اضطراری یا ذخیره انرژی هستند و در کنار آن، امکان استفاده از تجهیزات سازگار با MUST یا اینورترهای پشتیبانی‌کننده را دارند.

همچنین سری‌های جدید MUST قابلیت توسعه و ارتباط هوشمند را در اختیار کاربر قرار می‌دهند.

باتری Growatt

Growatt نیز گزینه‌ای مناسب برای پروژه‌هایی است که در آنها هماهنگی اکوسیستم تجهیزات Growatt اهمیت دارد.

برای مثال، HOPE 5.0L–B1 یک باتری 51.2 ولتی با ظرفیت 5.12 کیلووات‌ساعت است و قابلیت توسعه موازی نیز دارد.

در نتیجه، اگر از قبل اینورتر Growatt دارید، بررسی باتری‌های سازگار همین برند می‌تواند تصمیم‌گیری را ساده‌تر کند.

هنگام خرید باتری 5 کیلووات به چه نکاتی توجه کنیم؟

قبل از خرید باتری 5 کیلووات‌ساعت، فقط به ظرفیت توجه نکنید. در عوض، این موارد را بررسی کنید:

1. مدل دقیق باتری

برند به‌تنهایی کافی نیست. برای مثال، Growatt مدل‌های HOPE، APX و AXE را دارد و مشخصات آنها با یکدیگر متفاوت است.

2. ولتاژ باتری

باید ولتاژ باتری با محدوده ورودی باتری اینورتر سازگار باشد.

3. ظرفیت قابل استفاده

ظرفیت اسمی با انرژی قابل استفاده یکسان نیست؛ بنابراین هر دو عدد را بررسی کنید.

4. توان خروجی

اگر می‌خواهید وسایل پرمصرف را روشن کنید، توان خروجی باتری و اینورتر اهمیت زیادی دارد.

5. BMS

BMS وظیفه کنترل و حفاظت باتری را بر عهده دارد؛ بنابراین کیفیت و قابلیت‌های آن بسیار مهم است.

6. گارانتی

شرایط گارانتی را دقیق بخوانید؛ زیرا مدت گارانتی، تعداد سیکل، ظرفیت باقی‌مانده و شرایط استفاده می‌تواند بین فروشندگان و مدل‌ها متفاوت باشد.

7. خدمات پس از فروش

در نهایت، حتی یک باتری با مشخصات فنی مناسب، بدون خدمات و پشتیبانی قابل اعتماد می‌تواند در زمان خرابی مشکل‌ساز شود.

جمع‌بندی مقایسه باتری 5 کیلووات MUST با Growatt☀

باتری‌های MUST و Growatt هر دو در بازار سیستم‌های ذخیره انرژی، مدل‌های لیتیوم آهن فسفات با ظرفیت حدود 5 کیلووات‌ساعت دارند. برای نمونه، MUST در مدل‌های مختلف ظرفیت 5.12 کیلووات‌ساعت و ولتاژ 51.2 ولت ارائه می‌کند و Growatt HOPE 5.0L-B1 نیز ظرفیت نامی 5.12 کیلووات‌ساعت و ظرفیت قابل استفاده حدود 5 کیلووات‌ساعت دارد.

بااین‌حال، انتخاب بین این دو برند فقط با مقایسه ظرفیت امکان‌پذیر نیست. در واقع، مدل دقیق باتری، توان خروجی، عمق دشارژ، تعداد سیکل، BMS، سازگاری با اینورتر، گارانتی و خدمات پس از فروش باید هم‌زمان بررسی شوند.

اگر به دنبال خرید باتری برای سیستم خورشیدی هستید، کارشناسان الفا پاور می‌توانند بر اساس توان مصرفی، نوع اینورتر و میزان برق پشتیبان موردنیاز، ظرفیت مناسب باتری را مشخص کنند.

سوالات متداول🤔

آیا باتری MUST همان 5 کیلووات است؟

در بازار معمولاً از عبارت باتری 5 کیلووات استفاده می‌شود، اما اصطلاح دقیق‌تر برای ظرفیت ذخیره انرژی، 5 کیلووات‌ساعت است. برخی مدل‌های MUST ظرفیت 5.12 کیلووات‌ساعت دارند.

ظرفیت باتری Growatt چقدر است؟

مدل Growatt HOPE 5.0L-B1 دارای ظرفیت نامی 5.12 کیلووات‌ساعت و ظرفیت قابل استفاده حدود 5 کیلووات‌ساعت است.

باتری MUST بهتر است یا Growatt؟

انتخاب به مدل دقیق، اینورتر، توان موردنیاز، ظرفیت قابل استفاده، گارانتی و شرایط پروژه بستگی دارد؛ بنابراین نمی‌توان صرفاً بر اساس نام برند یکی را برای تمام پروژه‌ها مناسب‌تر دانست.

باتری 5 کیلووات‌ساعت چند ساعت برق می‌دهد؟

زمان کارکرد به مقدار مصرف بستگی دارد. برای مثال، اگر بار متوسط 500 وات باشد، یک باتری 5 کیلووات‌ساعتی در شرایط ایده‌آل حدود 10 ساعت انرژی موردنیاز را تأمین می‌کند؛ اما در عمل، راندمان سیستم و محدودیت‌های باتری باعث کاهش این زمان می‌شوند.

آیا می‌توان ظرفیت growatt”باتری را افزایش داد؟

بله، برخی مدل‌های MUST و امکان اتصال چند باتری را برای افزایش ظرفیت فراهم می‌کنند؛ بااین‌حال، تعداد مجاز باتری‌ها و روش اتصال به مدل دقیق بستگی دارد.

دسته بندی ها:

اخبار و مقالات مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *